UŽAS U KAPETAN MIŠINOJ! Izbio požar, vatrogasci izvukli telo muškarca (35)! 

Drugi požar se dogodio u Surčinu, gde se zapalio magacin sa kineskom robom, ali niko nije povređen.

požaru u Kapetan Mišinoj ulici 15 muškarac starosti oko 35 godina izgubio je život, rečeno je Tanjugu u Hitnoj pomoći.

Kako navode, ekipa Hitne pomoći pronašla je njegovo beživotno telo po dolasku na lice mesta.

Drugi požar se dogodio u Surčinu, gde se zapalio magacin sa kineskom robom, ali niko nije povređen.

U dve saobraćajne nezgode lakše su povređene dve osobe i njima su povrede sanirane na licu mesta.

Ekipe Hitne pomoći intervenisale su noćas ukupno 109 puta, od toga 17 puta na javnim mestima.

Pomoć su najviše tražili pacijenti sa povišenom temperaturom i hronični bolesnici – astmatičari, srčani bolesnici, hipertenzičari i psihijatrijski pacijenti. 

Bilo je više poziva zbog osoba u alkoholisanom stanju na javnim mestima.

Podsećamo, požar koji je izbio sinoć oko 19 časova u Kosovskoj ulici u centru grada je uspešno lokalizovan.

Na terenu je bilo pet vatrogasnih ekipa i policijske ekipe. Kako saznaje Republika, požar je izbio usled neispravnih instalacija. Do širenja dima je došlo usled varničenja kablova.

Vatrogasne ekipe nisu mogle da lociraju požar pa je pretražena čitava zgrada Borbe.

Na kraju se ispostavilo da je požar izbio na prvom spratu čuvene štramparije.

Šta prvo uraditi u slučaju požara?

Kako je u 80 odsto slučajeva uzrok požara zapravo ljudski faktor, odnosno nepažnja, nemar, nestručno rukovanje i održavanje raznih aparata, preopterećenje električne instalacije, ostavljanje električnih uređaja uključenih bez nadzora, ali i neoprezno odlaganje pepela nakon čišćenja ložišta, vatrogasci savetuju koje sve mere prevencije je neophodno primeniti kako bi se mogućnost izbijanja požar svela na minimum, ali i kako treba postupiti ako požar izbije u stanu, zgradi ili kući. 

Prvo i osnovno pozovite 193 i precizno recite adresu odnosno lokaciju požara, kao i to da li ima ugroženih osoba. Vatrogascima na licu mesta bilo bi poželjno dati što preciznije informacije o rasporedu prostorija kako bi što efikasnije pristupili gašenju, a pre toga omogućiti im nesmetan prolaz. Ukažite im na opasnosti ukoliko ih ima, kao što su na primer boce sa gasom, lakovi…

Iskusni vatrogasci napominju da ako ste već napustili stan ili kuću u kojoj je izbio požar da se ne vraćate unutra.

Mere prevencije
Kako biste predupredili da do požara dođe u kući, ne ostavljajte uključen šporet bez nadzora, grejna tela odvojte od kreveta, fotelja, kada na duže vreme napuštate kuću isključite sve električne uređaje. 

Zapamtite da električne uređaje i aparate u slučaju da se zapale ne smete gasiti vodom. Izvucite kabl iz utičnice, i gasite vatrogasnim aparatom sa prahom (S) ili ugljen dioksidom (CO2). Ni ulje koje se zapali u tiganju ne smete gasiti vodom, jer ćete izazvati još veći plamen. Potrebno je isključiti šporet ili gas, prekriti pokvašenim ćebetom ili nekom nesintetičkom tkaninom, samo prethodno zaštitite ruke i lice zbog opekotina. Na taj način vatra će ostati bez kiseonika neophodnog za gorenje i ugasiće se.

Vodu ne smete sipati ni u dimnjak ako se zapalio, upozoravaju vatrogasci. Sipanjem vode u dimnjak, voda se razlaže na vodonik i kiseonik, a poznato je da je vodonik eksplozivan gas, tako da može doći do eksplozije!

UDARNA VEST.rs(republika)

Share

guest
0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare