Misteriozni čovek ušunjao se u tržni centar u bloku 70 noć uoči požara i potom nestao u crnom džipu.
Policija najozbiljnije istražuje da li je kineska mafija odgovorna za dva požara u samo nekoliko dana u Beogradu i treći 2021. U sva tri požara stradala je roba kineskih trgovaca, pa postoji sumnja da je reč o reketu koji im nameću sunarodnici, navodi obavešteni izvor iz istrage za Republiku.
Posle vatrene stihije u Kineskom tržnom centru u Bloku 70, koji je već goreo 2021, sinoć je planuo i kineski magacin u Ulici Josifa Pančića u Surčinu. Ovaj požar je izbio 20 minuta posle ponoći i vatrogasci su ga gasili i tokom današnjeg dana. Potpuno je izgoreo krov zgrade u kojoj je bio magacin kineske robe. Prema izjavama očevidaca, gust dim prekrio je taj deo grada i ometao je i sletanje aviona na Aerodromu „Nikola Tesla“. Povređenih, srećom, nije bilo.
Slučaj „Blok 70“
– požar krenuo iz dela gde nema restorana
– stihija i 2021. izbila kad u tržnom centru nije bilo ljudi
– u oba slučaja šef obezbeđenja bio van zemlje
PREVIŠE SLIČNOSTI
– I u ovom slučaju specijalističke ekipe MUP Srbije rade na otkrivanju uzroka i nijedan nije isključen, od neispravnih instalacija do toga da je neko podmetnuo vatru. Previše je sličnosti između ove vatrene stihije i one 24. januara u Bloku 70 – objašnjava obavešteni izvor iz istrage.
Verziju o podmetanju vatre podupiru i svedočenja prodavaca iz Bloka 70.
Sagovornik Republike koji radi u ovom TC i koji je želeo da ostane anoniman naveo je da je moguće da je za požar odgovoran misteriozni muškarac koji je ušao u prostor pre nego što će vatra buknuti.
– U toku noći pre požara video sam da se tamni veliki široki džip parkirao sa zadnje strane objekta. Iz vozila je izašao debeli Kinez sa profi foto-aparatom i velikim objektivom i ušao u tržni centar – objasnio je.
Od još nekih prodavaca čuli smo istu priču. Svi se pitaju šta je taj čovek tražio u tržnom centru koji u tom trenutku ne radi. Vatra je potom buknula u ranim jutarnjim satima.
Milan Lazić, advokat i predsednik Upravnog odbora Udruženja vlasnika lokala Kineski TC Blok 70/89, takođe sumnja da taj požar nije izbio slučajno i da je previše indicija koje ukazuju da je podmetnut.
Lazić za Republiku kaže da je, prema svedočenju očevidaca, požar izbio u delu gde uopšte nema restorana.
NISU HTELI DA NEKO STRADA
– Mnogo je tu sumnjivih stvari. Na primer, i vatrena stihija koja je zahvatila tržni centar 2021. i ova sada dogodile su se u trenutku kada u centru nije bilo prodavaca. Pre dve i po godine požar je izbio u 21 čas, a Kinezi odlaze oko 17, 17.30, a sada u 5.30, kad još nikog nema u radnjama. Kao da je neko vodio računa da ne bude ljudskih žrtava i da to javnost lakše proguta – objašnjava Lazić.
On ukazuje na još jednu koincidenciju: u oba slučaja je šef obezbeđenja bio odsutan, odnosno nalazio se van zemlje:
– Moguće je da su insajderi to nekome dojavili da bi sprečili bržu reakciju i eventualne manje posledice.
Lazić otkriva da je za 28. januar bio zakazan sastanak s jednom firmom koja posluje pod kapom kineske države i s kojom je trebalo da bude ugovoren plan rekonstrukcije objekata izgorelih 2021. Neko je to, dodaje, želeo da spreči po svaku cenu da bi se dokopao atraktivne lokacije.
– Sve se dešava u trenutku kada smo, zahvaljujući dobroj volji Sekretarijata za urbanizam grada Beograda, dobili dozvolu za sanaciju – naglašava Lazić.
Magacin u Surčinu, kako smo saznali, mesto je na koje su vlasnici lokala iz izgorelog TC u Bloku 70 smestili spasenu robu posle 24. januara. Sada su ostali i bez nje.
Zabrana držanja zapaljivog materijala
Nenad Jocić, načelnik Uprave za zaštitu od požara, rekao je da pokrenut zahtev za prekršajni postupak zbog požara u Kineskom tržnom centru u Bloku 70. On je rekao da inspekcija izašla na teren krajem 2022, posle prvog požara.
– Tada je izrečena zabrana držanja zapaljivog materijala i plinskih boca – kaže Jocić za RTS i dodaje da zabrane nisu ispoštovane i da je pokrenut zahtev za prekršajni postupak, koji je u toku.
TRIJADE OTIMAJU, UCENJUJU I UBIJAJU
Kineska mafija poznatija kao Trijade jedna je od najmoćnijih i najbrutalnijih kriminalnih organizacija, raširena po celom svetu, pa i kod nas. Bavi se svim i svačim, a najviše otmicama, ucenama i ubistvima. Zbog dobrih veza s inostranim tajnim službama smatraju je „nevidljivom“.
– Trijade su van kontrole – upozorio je profesor Caj Šaoćing, ekspert za kinesku mafiju, ističući da mafijaški gangovi prete da ugroze socijalnu stabilnost Kine. Caj je procenio da u Kini ima najmanje milion članova Trijada. Kineske vlasti su priznale postojanje domaćih organizovanih gangova onda kada su trgovina ljudima, oružjem i drogom dostigli alarmantni nivo.
Kinesko ime za Trijade glasi Hej šehuj (Tajno društvo). Osnovane su u 17. veku kao moćne grupe, organizovane na teritorijalnim, društvenim ili mističnim osnovama – zbog otpora prema korumpiranoj dinastiji Ćing.
Na njihovim crnim zastavama nalazili su se se crveni mač i žuti ravnostrani trougao: jedan krak je predstavljao nebo, drugi – zemlju, a treći – čoveka. Otud i naziv Trijade.
LEŠEVI U SAVI S BETONSKIM CIPELAMA
Tokom 2014. iz Save kod Beograda isplivala su dva leša Kineza, koji su na nogama imali takozvane betonske cipele. Do danas se ne zna ništa više o tom slučaju. Niko od Kineza tada nije prijavio nestanak bilo kog svog sunarodnika.
– Postoje neke indicije da su ova dva čoveka žrtve kriminalnih obračuna – objašnjava obavešteni izvor.
On navodi da Kineza ima na hiljade ne samo u Beogradu nego i u celoj Srbiji.
– Mnogo ih je više nego što su evidentirani. I kod njih ima borbe oko teritorije, a neki od njih su se povezali i s domaćim kriminalcima – kaže.
Reč je o dosta zatvorenoj skupini ljudi, a u prestonici su uglavnom koncentrisani na Novom Beogradu, oko tržnog centra u Bloku 70, gde su zakupili više od 300 lokala.
Većina njih živi u iznajmljenim stanovima i kućama u naseljima Ledine i Surčin. Tu žive, rade i međusobno se druže.
Naravno, ogromna većina je vredna i pošteno posluje daleko od kriminalnih krugova.
UDARNA VEST.rs (Republika)