ТЕКСТ ЗА ПОРТАЛ ТЕЛЕГРАФ“

Наслов: 

Директор ЈКП „Погребних услуга“Владан Ђукић: Преваранти за дојаве о смрти дају 30.000, куцају на врата и нуде папрене услуге

Текст:

У тренутку највећег бола и туге, када суграђани остану без својих најмилијих, на њихова врата и пре мртвозорника куцају сумњиви људи који почињу да нуде „помоћ“ представљајући се као радници „Погребних услуга“. Без могућности да у том тренутку расуђују, ожалошћени прихватају понуду која је и до 100.000 динара скупља од реалне цене.

Поводом ове, али и других превара које чине поједини приватни погребници, друга сумњива предузећа, па чак и појединци, као и вероватним злоупотребама положаја у разним службама из којих информације „цуре“ разговарали смо са директором предузећа „Погребне услуге“ Владаном Ђукићем.

„Користе све могуће ситуације како би остварили што већи профит. У последње време се веома често, свега 15 минута после пријаве смрти, појављују приватници који се представљају као да су запослени у ЈКП „Погребне услуге“, узимају чек од пензије и аутоматски дају цене које су од 60 па до 100 хиљада динара скупље него што треба“, казао је директор.

Његов је савет свима да, након констатације смрти од стране мртвозорника, позову „Погребне услуге“, како би са људима који су за то обучени и професионални уговорили услове сахране. Наравно, они имају права да контактирају и неко приватно предузеће, да упореде цене и да се одлуче за понуду која им је најприкладнија.

Али, ситуације у којима поједина предузећа, по дојавама о смрти, чак и пре мртвозорника, обилазе ожалошћене и намећу своје услуге, које су, по правилу, много неповољније, директор осуђује. Проблем је њихов дослух са разним службеницима који имају податке о умрлима. Према информацијама које имају „Погребне услуге“, а које би надлежни органи требало да провере, из појединих институција и установа, као и из службе мртвозорника, информације о смрти долазе до приватних погребника уз „тарифу“ од 30.000 динара.  

„Ти приватници добијају пријаве од запослених у нашим државним установама и институцијама, а веома често и од мртвозорника, којима је посао да коснтатују смрт и да препусте члановима породице да одаберу ко ће да изврши организацију и сам чин сахране. Узимајући у обзир искуства и пријаве грађана за те дојаве и пријаве, имају изузетно високу новчану награду која се креће од 30 хиљада динара по случају, па навише“, упозорава директор.

Рачуница је једноставна

„Ако уземо у обзир да на дневном нивоу у граду Београду имамо од 80 до 150 смртних случаја, који се десе у становма или кућама, довољно је само да се стотину пријава дојави приватницима или неким преварантима, и то је 3 милиона динара дневно, 90 милиона месечно, што је скоро 800.000 евра на месечном нивоу“, истиче Ђукић.

Он упозорава да то није новац приватних погребника, већ дословно новац грађана, који га кроз папрене цене услуга практично одвајају и за такве дојаве. Јер, много тога приватни погребник уради уместо њих, плати све таксе које би платили и грађани, али кроз скупу опрему се угради довољно да може да заради и такве дојаве плати несавесним радницима јавних служби.

„Због тога позивам све грађане да обавезно позову првенствено ЈКП „Погребне услуге“ Београд’ и, кад упореде цене, нека сами одаберу да ли ће с обратити приватној агенцији или нама“, истиче директор.

Свака појава људи који нуде погребне услуге пре но што мртвозорник изда потврду о смрти је индиција да је реч о превари.

„Ми не можемо да приступимо ни изношењу тела, ни да прибављамо документацију без те потврде“, казао је Ђукић.

Такође, радници „Погребних услуга“ имају своје легитимације.

Цена сахрана, каже, није мењана од августа 2019. године и никакво поскупљење није у плану. Износ за сахрану је 95.728 динара, а с опремом, чија цена варира, погреб кошта око 130.000 динара. 

„Приватници се на ових 95 хиљада, које уплате нама за сам чин сахране, уграде минимим 30 посто па навише, а веома често укупна цифра сахране буде и за 60.000 динара и више скупља него у ‘Погребним услугама’. Има много приватника, међу њима и оних који стварно имају довољно запослених, хладњаче и возила, који испуњавају све услове за лиценцу, али имамо и приватнка који имају само једно возило, два до три запослена, који покојнике држе некада и у ауто-гаражама, уместо у хладњачама“, прича директор Ђукић.

„Нашем предузећу је циљ да пружимо адекватну услугу грађанима у складу с позитивним законским прописима“, додаје директор.

И то није једина врста преваре. Појединци у жељи да зараде новац на туђој муци сусрећу наше грађане на гробљу и, носећи делове униформе „Погребних услуга“, траже новац за одређене услуге одржавања гробних места.

„Морам да упозорим грађане да све што треба да се уради на гробљу, то обавезо решавају код нас у сервису на шалтерима. Када уплате новац за те послове и наши запослени их спроведу, онда информишу наше кориснике да је тај посао урађен и све мора да иде преко рачуна. Грађани никоме не би требало да дају новац у руке само на основу обећања да ће нешто бити урађено“, истиче директор.

Закуп парцела је увек могућ, али не и претпродаја

Многи грађани жртве су преваре и у потрази за гробним местом. Са понуђачима они потписују уговоре о продаји гробних места, што правно једноставно није могуће, упркос обостраном потпису.

„Када дођу да тај закуп пренесу на своје име, наши запослени то не могу да ураде, јер је површина гробља власништво града Београда и Републике Србије и гробна места се дају само у закуп на 10 или 50 година. Закуп може да се пренесе на друго име само на основу решења после оставинске расправе или на основу тестамента“ истиче Ђукић.

Онај ко не жели више да плаћа закуп, гробницу или гробно место може и да врати „Погребним услугама“. Они ће се о њему даље бринути, али имају право и да ексхумирају покојника и његове посмртне остатке положе у осаријум.

То значи две ствари: гробница је на располагању за закуп, али и потомци и рођаци имају могућност да, уколико желе, преузму тело и сахране га на другом месту по својој или покојниковој жељи.

И то се дешава, посебно када старији људи нашег порекла из дијаспоре крену да трагају за својим прецима. Ова могућност постоји захвлајујући великој бази података.

„Имамо 19 и по милиона података о нашим суграђанима и ти подаци су се раније налазили на изнајмљеном серверу у Немачкој, на клауду, ја сам успео да те податке ‘вратим’ и они се сада чувају на нашем серверу“, истакао је Ђукић и додао да ће „бекап“ бити сачуван у Дата центру у Крагујевцу.

Какво је стање са гробним местима?

Ми смо за ову годину изградили одређен број гробница и велика је потражња за закупом. Ово што имамо то ћемо ставити на располагање за закуп и до следеће грађевинске сезоне нећемо вршити изградњу гробних места.

Као једно од успешнијих јавних комуналних предузећа добили смо прилику да ми сами подигнемо и изградимо гробље у Калуђерици, због тога што грађани великих грочанских насеља: Калуђерица, Гроцка и Лештане, врше велики притисак да се сахрањују на нашим гробљима, јер неће да се сахрањују по сеоским. Очекујемо да током ове године почнемо с изградњом тог новог гробља.

Важни телефони „Погребних услуга“: Позовите их да се информишете о свим условима

Услуге ЈКП „Погребних услуга“ доступне су нон-стоп, 365 дана у години.

Ово су бројеви телефона:

011/2071333

011/2071377

064/8554076

064/8554096

Телефони који се користе између диспечара и теренаца, а доступни су и странкама:

Ово су бројеви телефона:

064/8554061

064/8554272

У Београду, 11.08.2023. године

Служба  за информисање, комуникацију 

и координацију односа са грађанима

ЈКП „Погребне услуге“ Београд

UDARNA VEST.rs

Share
guest
0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare