Kosovska policija počela je da uručuje opomene vozačima sa registarskim tablicama gradova sa severa Kosova i Metohije. Time je počela primena odluke vlade privremenih institucija u Prištini o faznoj preregistraciji do 21. aprila, a za tri nedelje počinje kažnjavanje vozača koji ne preregistruju vozila na RKS tablice. Policija u Prištini je saopštila da je u prvom danu izdala više od 50 opomena, navodi RTS.
Mirno je protekao prvi dan sprovođenja mera vlade u Prištini, ali je prilično proređen automobilski saobraćaj na magistralnim pravcima na severu ukazivao da se ne radi o svakodnevici. Od ponoći na punktovima Jarinje i Brnjak vozačima su uručivali opomene u kojima piše da imaju obavezu da preregistruju vozila na takozvane RKS tablice.
Opomene je policija uručivala onima koji su prelazili administrativnu liniju u oba smera. Posle podne na magistralnom putu Raška–Mitrovica, kod Leposavića, na nekoliko sati vozila sa srpskim tablicama zaustavljali i opomene uručivali i pripadnici specijalne jedinice kosovske policije. Nakon 16 časova, blindiranim vozilima, povukli su se u bazu u blizini punkta Jarinje. Na tom punktu je tokom dana primećena i mobilna patrola Euleksa.
U gradovima na severu policija nije uručivala opomene vozačima koji imaju automobile sa srpskim oznakama gradova na Kosovu i Metohiji. Policija u Prištini je saopštila da je u prvom danu izdala više od 50 opomena.
Bisljimi: Registarske tablice više nisu deo dijaloga
Srbi su najavili da nisu voljni da menjaju tablice, a nadaju se i skorijem političkom rešenju. Međunarodni predstavnici tvrde da nisu povukli zahtev da se preregistracija u potpunosti odloži za 10 meseci.
Potpredsednik vlade u Prištini i glavni pregovarač Besnik Bisljimi izjavio je da registarske tablice više nisu deo dijaloga, već odluka koja se sprovodi. Dodao je da se zamena registarskih tablica više ne može posmatrati kao pitanje o kojem se može pregovarati.
Kazna za one koji ne izvrše preregistraciju do 21. novembra, kako je najavio Bisljimi, biće 150 evra.
Hil: Srbija s pravom pita šta će biti sa srpskom zajednicom na KiM
Očekivanja od Brisela imaju i SAD. Američki ambasador u Srbiji kaže da rešenja za pitanje tablica, ali i sva druga pitanja, moraju da proisteknu iz dijaloga.
– Kosovo se oseća kao na ničijoj zemlji kada je reč o međunarodnom priznanju, a žele da budu deo organizacija uključujući i Ujedinjene nacije. Srbija s pravom pita šta će biti sa srpskom zajednicom na KiM. Mogu li se Srbi osećati komforno na Kosovu, da li ih štiti zakon, da li mogu da očuvaju identitet. To su ključna pitanja, a mi se vrtimo oko registarskih tablica. Kako god da se završi to pitanje, ne mislim da će rešiti ključne zabrinutosti obe strane – ističe Kristofer Hil, ambasador SAD u Srbiji.
Zbog situacije u južnoj pokrajini, Vojska je u stanju pripravnosti i podignut je nivo borbene gotovosti, rekao je ministar odbrane Miloš Vučević. Sa načelnikom Generalštaba obišao je pripadnike Vojske Srbije u garnizonu Raška.
UDARNA VEST.rs