OVO SU SVI USLOVI ZA DOBIJANJE SUBVENCIJE OD 20.000 evra! Odnosi se na svako NOVOROĐENO DETE!

Sada su poznati svi uslovi za dobijanje subvencije države u kupovini stanova. Nekoliko je ključnih uslova i oni se tiču rođenja deteta, visine zarade, momenta podnošenja zahteva, ali ne i godina života. Takođe, odluka se ne odnosi samo na prvorođeno dete već na svako novorođeno, a jedino ograničenje je zabrana otuđenja nekretnine tokom pet godina od dobijanja pomoći, prenosi Blic.

Jedan od uslova je da su dobili dete posle 01. januara 2022. godine, kao i da se zahtev za subvenciju podnese u roku od godinu dana od dana rođenja deteta.

Do subvencije od 20.000 evra za kupovinu stana moguće je samo ukoliko majke zajedno sa partnerom prihoduju manje od 138.272 dinara mesečno. Praktično, limit su dve prosečne plate na dan podonošenja zahteva, što znači da pomenuti iznos može da bude i veći za recimo nekoliko meseci.

Godine života nisu uslov. Takođe, odluka se ne odnosi samo na prvorođeno dete već na svako novorođeno.

Državna podrška je bespovratna, a davaće se za ostvarivanje prava na izgradnju, učešće u kupovini, odnosno kupovinu porodično-stambene zgrade (kuća) ili stana, navodi se u Odluci Vlade Srbije objavljenoj u Službenom glasniku.

Na područjima devastiranih lokalnih samouprava državna pomoć iznosiće 50 odsto vrednosti radova na izgradnji kuće.

U ostalim gradovima i opštinama za izgradnju kuće podrška je 20 posto vrednosti radova na izgradnji. Vrednost radova na izgradnji opredeljuje se na osnovu tehničkog opisa sa popisom radova i predmerom i predračunom radova koji je overen od odgovornog projektanta.

Ministar finansija Srbije Siniša Mali izjavio je danas da će država dodeljivati do 20.000 evra majkama za kupovinu stana ili izgradnju kuće i da je cilj ove mere podsticanje rađanja.

„Za svaku majku, koja je dobila dete od 1. januara ove godine ili će tek dobiti, država pomaže tom merom“, rekao je Mali napominjući da mera nije oročena samo na ovu godinu, da je doneta uredba i očekuje se narednih dana da se krene sa sprovodenjem pomoći.

On je precizirao da će svako ko se bude prijavio, imati mogućnost da dobije taj novac i da nema starosnog ograničenja za parove. Ograničenje je da supružnici ne smeju da imaju primanja veća od proseka u Srbiji, odnosno, kako je kazao, više od 1.200 evra zajedno, a samohrane majke ne više od 600 evra.

„Želja nam je da podstaknemo pronatalnu politiku i mislim da će ovo doprineti mnogo većem broju dece i olakšati parovima stvaranje potomstva“, rekao je Mali.

Prema njegovim rečima, ukoliko supružnici odluče da grade kuću, država će im refundirati troškove do 20.000 evra kao poklon, a ukoliko kupuju stan za keš ili na kredit, država će, kako kaže, u oba slučaja dodeljivati pomoć od 20.000 evra.

„Jedino ograničenje je zabrana otuđenja nekretnine tokom pet godina od dobijanja pomoći, čime se smanjuje mogućnost za zloupotrebe“, objasnio je ministar finansija za TV Prvu.

Cela procedura i ovu dokumentaciju:

1) dokaz o bračnoj ili vanbračnoj zajednici – izvod iz matične knjige venčanih ili izjava overena kod javnog beležnika, odnosno nadležnog suda na području na kome nije imenovan javni beležnik, o postojanju vanbračne zajednice data pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću (ne stariji od mesec dana);

2) dokaz o statusu jednoroditeljske porodice (izvod iz matične knjige rođenih za novorođeno dete, izvod iz matične knjige umrlih za drugog roditelja, rešenje invalidske komisije ili potvrda fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje da nije ostvareno pravo na penziju (ne starije od mesec dana);

3) uverenje nadležnog jednog ili više organa jedinice lokalne samouprave u kojoj je podnosilac zahteva imao registrovano prebivalište da se u prethodnih pet godina do dana podnošenja zahteva nije se vodio kao obveznik poreza na imovinu fizičkih lica po osnovu vlasništva na stanu ili kući za stanovanje;

4) izjavu podnosioca zahteva, datu pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću, da nema u vlasništvu stan ili kuću na teritoriji Republike Srbije koja predstavlja zajedničku imovinu, susvojinu ili posebnu imovinu, overenu kod javnog beležnika, odnosno nadležnog suda na području na kome nije imenovan javni beležnik;

5) izjavu supružnika odnosno vanbračnog partnera datu pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću, da nema stan ili kuću na teritoriji Republike Srbije u zajedničkoj svojini sa podnosiocem zahteva stečenu po osnovu bračne tekovine ili zajednice života, overenu kod javnog beležnika, odnosno nadležnog suda na području na kome nije imenovan javni beležnik;

6) izjavu podnosioca zahteva datu pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću, da ona i njen supružnik odnosno vanbračni partner, do dana podnošenja zahteva, nisu u postupku odobravanja novčanih sredstava za kupovinu, izgradnju ili adaptaciju nepokretnosti prema odlukama Vlade Republike Srbije, Autonomne Pokrajine Vojvodine ili jedinica lokalne samouprave, overenu kod javnog beležnika, odnosno nadležnog suda na području na kome nije imenovan javni beležnik;

7) izjavu podnosioca zahteva, datu pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću, da u prethodnih pet godina do dana podnošenja zahteva nije otuđio stan ili kuću koji se nalaze na teritoriji Republike Srbije, overenu kod javnog beležnika, odnosno nadležnog suda na području na kome nije imenovan javni beležnik;

8) izjavu supružnika odnosno vanbračnog partnera, datu pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću, da u prethodnih pet godina do dana podnošenja zahteva nije otuđio stan ili kuću u zajedničkoj svojini sa podnosiocem zahteva stečenu po osnovu bračne tekovine ili zajednice života, koji se nalaze na teritoriji Republike Srbije, overenu kod javnog beležnika, odnosno nadležnog suda na području na kome nije imenovan javni beležnik, prenosi Blic.

9) tehnički opis sa popisom radova i predmer i predračun radova overen od strane odgovornog projektanta ukoliko je podnet zahtev za učešće u izgradnji objekta;

10) potpisan predugovor sa pravnim licem ovlašćenim za projektovanje i građevinske radove

11) građevinsku dozvolu izdatu u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji

12) predugovor o kupoprodaji stana ili kuće overen kod javnog beležnika, odnosno nadležnog suda na području na kome nije imenovan javni beležnik;

13) uverenje MUP a o kretanju prebivališta u prethodnih pet godina do dana podnošenja zahteva;

14) dokazi da su ukupni prihodi podnosioca zahteva i supružnika, odnosno vanbračnog partnera na mesečnom nivou, da dan podnošenja zahteva, niža od dve prosečne neto mesečne zarade zaposlenih u Republici Srbiji, prema poslednjem objavljenom podatku Republičkog zavoda za statistiku.

Dokumentacija koja se prilaže uz zahtev mora biti u originalu ili overenoj fotokopiji. Organ koji odlučuje o pravu zadržava pravo da od podnosioca zahteva prema potrebi zatraži i dodatne dokaze. 

UDARNA VEST.rs

Share
guest
1 Komentar
Stari
Novi Glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare