SVE O LANCIMA ZA SNEG Trebaće vam od Božića, evo da li treba da ih imate i u gradu, koliko koštaju i da li su „čarape“ dobra zamena

Prava zima u Srbiji sledi od Božića, kada nam stiže ledeni talas iz Rusije, donoseći sneg i temperature ispod nule, a to je alarm za sve one koji će biti za volanom.

Naime, s obzirom na to kakvi se vremenski uslovi najavljuju, pri čemu je sneg izvestan i u nižim predelima, zimska oprema, koju po Zakonu o bezbednosti saobraćaja (ZBS) morate imati u svom vozilu u periodu od 1. novembra do 1. aprila, biće i neophodna, osim što je zakonski obavezna.

U obaveznu zimsku opremu, kako je definisao ZBS, spadaju gume za zimsku upotrebu (M+S, spadaju Snow Winter i druge) na svim točkovima i lanci, odnosno drugi uređaji za povećanje trakcije na najmanje dva pogonska točka.

Lanci ne trebaju u gradovima, ali za svaki slučaj…

Dakle, naročito ako vas put nanese u područja gde će na kolovozima biti više snega i poledice, više je nego poželjno da u svom vozilu imate lance. Zakonski izuzetak za taj deo zimske opreme važi za naseljena mesta.

– Izuzetak od pravila posedovanja obavezne zimske opreme u periodu od 1. novembra do 1. aprila učinjen je kada su u pitanju lanci za sneg, odnosno drugi uređaji za povećanje trakcije. U naselju, naime, vozila ne moraju da budu opremljena lancima, odnosno drugim uređajima za povećanje trakcije. Kada je sneg na kolovozu, lanci se montiraju na pogonske točkove i to na onim saobraćajnicama gde je označena njihova obavezna upotreba. Lanci, odnosno drugi uređaji za povećanje trakcije, mogu da se postave na točkove na delu puta koji nije označen znakom “lanci za sneg” samo kad je kolovoz prekriven snegom – stoji u ZBS.

Praksa, međutim, naročito u naseljenim mestima u brsko-planinskom području, nekada pokazuje da su vam lanci potrebno čak i na ulicama u gradovima i varošima.

Naime, u neke uzbrdne ulice, kod kojih je nagib velik, nećete moći da izađete bez lanaca ako one prethodno nisu očišćene. To se najčešće dešava u slučaju da putari nisu izašli na teren uz objašnjenje “da nema svrhe čistiti dok sneg jako pada”, ili ukoliko se takva saobraćajnica ne nalazi u prvom prioritetu zimskog održavanja. 

Dakle, lance u teoriji ne morate u naseljenom mestu imati na točkovima, ali ih, kako kaže i ZBS, treba imati u prtljažniku jer su obavezni deo zimske opreme.

Koliko koštaju lanci za sneg

Ukoliko ih još niste nabavili, treba znati da u zavisno od promera gume koju koristi vaše vozilo, kao i od proizvođača, lanci za sneg imaju cenu u širokom dijapazonu – od 2.000 do čak oko 7.000 dinara, mada im je najčešća cena između 3.000 i 4.000 dinara.

Automobilske „čarape“ menjaju lance

Umesto lanaca, u poslednje vreme kao “sredstvo za povećanje trakcije”, često se koriste takozvane čarape za sneg, dizajnirane za snežne ili klizave puteve.

– To je pomoćni zimski proizvod koji se ponaša bolje od klasičnih lanaca za sneg ili guma za sneg u različitim uslovima vožnje, omogućavajući vozilu da se kreće bezbedno u svim otežanim uslovima puta. “Čarape” poboljšavaju prijanjanje vozila na snežnim i klizavim putevima. Proizvod je napravljen da traje više godina, pa je preporuka da se čarape skinu sa točka pre nego što dođete do asfalta – objašnjavaju proizvođači ove alternative za lance za sneg.

UDARNA VEST.rs (Blic)

Share
guest
0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare