Nova podvarijanta kovida postaće dominantna zaraza, procenjuju stručnjaci i apeluju da nastavimo da nosimo zaštitne maske i da se vakcinišemo
Novi soj koronavirusa poznat kao kraken stigao je u Srbiju i uveliko se širi među stanovništvom! To je potvrđeno analizama u Institutu za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo.
Svetska zdravstvena organizacija je upozorila da je kraken soj najviše prenosiva podvarijanta koronavirusa koja je dosad otkrivena, a lekari su zabrinuti što kraken izbegava postojeća antitela u organizmu, koja su stečena kao posledica prethodnih infekcija.
Infekcija
Infekcija pogađa pre svega one koji imaju pridružena oboljenja, teške hronične bolesnike koji nisu potpuno vakcinisani ili su nevakcinisani
Dr Branislav Tiodorović
Prema rečima stručnjaka, ovaj soj za sada izaziva lakšu kliničku sliku, ali sve ukazuje na to da od krakena za kratko vreme može da oboli veliki broj ljudi. Na udaru su hronični bolesnici, starije osobe i nevakcinisani. Stoga lekari apeluju na građane da se vakcinišu i da nose masku makar kada idu na mesta gde je prisutan veći broj ljudi.
Lakša slika
Virusolog dr Nada Kuljić Kapulica za Informer navodi da, uprkos velikoj infektivnosti, kraken nije iznenadio stručnjake. Kako objašnjava, kao i kod njegovih prethodnika, i ovom soju su „ciljna grupa“ starije osobe.
– Najvažnije je to što ovaj soj mahom izaziva lakšu kliničku sliku. Svakako zbog praznika, kada se narod više družio, možemo očekivati da će porasti broj zaraženih. Ipak, nikako ne možemo reći da je ovaj soj i poslednji kada je koronavirus u pitanju… Apelujem na građane da ih ne bude sramota da nose masku. Pre svega u autobusu, jer pored koronavirusa, i te kako je prisutan grip, kao i rino i adeno virusi – kaže dr Kapulica.
I epidemiolog dr Zoran Radovanović kaže da će najveći udar korone biti u narednim danima. Prema njegovim rečima, u Srbiji ima oko 50 sojeva koronavirusa.
– Procene su da će novi soj kraken, od koga strahuje Evropa, u Srbiji postati dominantan. Iako izaziva blagu kliničku sliku kao omikron, treba biti oprezan i poštovati mere. Problem sa krakenom je u tome što se procenat obolelih brzo duplira, za osam dana se udvostruči broj zaraženih. Da se epidemiološka situacija u našoj zemlji pogoršava, pokazuje i broj novozaraženih. Takođe, i čekaonice u ambulantama su opet pune. U riziku od zaraze su oni koji nisu preležali kovid u poslednjih šest meseci. Oni koji su dobili dvovalentnu vakcinu mogu da budu relativno mirni – navodi dr Radovanović.
Lepo vreme
Sa njim je saglasan i epidemiolog prof. dr Branislav Tiodorović. Prema njegovim rečima, pogoršavanje situacije je danak visokih temperatura i masovnih druženja za praznike.
– Ovi dani su bili idealni za širenje virusa i infekcija. Svi smo se radovali suncu i lepom vremenu, ali to doprinosi i širenju virusa. Za sada nema razloga za zabrinutost i paniku, ali zato oprez mora postojati, jer se broj zaraženih povećava. Infekcija pogađa pre svega one koji imaju pridružena oboljenja, teške hronične bolesnike koji nisu potpuno vakcinisani ili su nevakcinisani! Svako od nas trebalo bi da se pridržava mera zaštite: izbegavati masovna okupljanja, držati distancu, nositi masku u zatvorenim objektima – upozorava prof. dr Tiodorović.
ANTRFILE
Simptomi zaražavanja krakenom:
* curenje nosa
* bolovi u grlu
* temperatura
* bolovi u mišićima
* kašalj
* glavobolja
* umor
ANTRFILE
Korona brojke prethodnih pet dana
DAN TESTIRANO POZITIVNO
12. februar 4.386 360
13. februar 10.358 825
14. februar 10.274 908
15. februar 6.667 694
16. februar
Mladi se oporave brzo, hronični bolesnici teže
Lekari iz respiratorne ambulante Doma zdravlja Savski venac kažu da se u ovoj ustanovi dnevno pregleda između 35 i 75 pacijenata koji se javljaju zbog simptoma kao što su bol u grlu, povišena temperatura, suvi ili produktivni kašalj, glavobolja, malaksalost i bol u mišićima.
– Kao i svake zime, tako i ovog januara i februara prisutne su mnogobrojne respiratorne infekcije. Lako i brzo se šire jer ljudi provode dosta vremena u zatvorenom prostoru. Najčešći izazivači su rinovirusi, virus gripa, koronavirusi – kazala je lekar opšte prakse DZ Savski venac dr Biljana Marinković.
Ona je naglasila da se svi pacijenti po dolasku odmah testiraju na kovid, te da bude oko 15-20 odsto pozitivnih, a onda se na osnovu pregleda i kliničke slike radi laboratorijska i rendgen dijagnostika po proceni lekara.
– Kliničke slike ove zime variraju od lakših, kojih je najviše, preko srednje teških, do teških, koje srećemo kod pacijenata sa komorbiditetima i onima oslabljenog imuniteta. Oporavak je individualan i zavisi upravo od težine kliničke slike. Mladi se uglavnom oporave brzo, a oni koji su imali kardiovaskularne, pulmološke i druge komplikacije nešto teže – rekla je dr Marinković.
UDARNA VEST.rs