Ivan je jedan od 127 očeva u Beogradu koji su uzeli roditeljsko odsustvo: „Jedna činjenica je bila presudna da se odlučim na taj korak“

Prošle godine pravo na odsustvo sa posla radi nege deteta iskoristilo je više od 370 očeva. To pravo garantovano je Zakonom o radu i tate mogu da ga koriste kad prođu tri meseca od rođenja bebe. Sve je više očeva koji donose odluku da preuzmu brigu o deci, ali je i mnogo neinformisanih i onih, koji zbog stereotipa, nisu spremni da zamene rodne uloge.

Najviše očeva na roditeljskom odustvu prošle godine bilo je u Beogradu. Jedan od 127 je i Lunin tata Ivan. Da preuzme brigu o detetu bio je najbolji izbor zbog specifične poslovne situacije u kojoj je njegova supruga, piše Blic.

– Lunina majka je preduzetnica i ona nema taj luksuz kao što imaju zaposlene žene. Ta činjenica bila je jedna od presudnih da ja preuzmem brigu o detetu da bi ona mogla svoj posao da održi u životu i nastavi da ga razvija, a sa druge strane meni lično to vrlo prija i evo nakon što je istekla ta nega o detetu, ja sam i dalje kod kuće s detetom, ne radim više – kaže Ivan Đurić, Lunin tata. 

Porodica koja razbija stereotipe

Lunina majka morala je dodatno da se zaposli kako bi suprug mogao da preuzme brigu o detetu. Čekaju izmene zakona kojima će to pravo imati i preduzetnice, i kažu da bi u tom slučaju opet isto postupili sa drugim detetom – tata da čuva bebu, a mama da radi.

– Mi kao porodica definitivno razbijamo stereotipe i predrasude tako da nije naša okolina bila previše iznenađena. Nadam se da nekako menjamo sliku da ne postoji ništa strašno u tome da očevi preuzmu brigu o deci i što bi jedna moja prijateljica rekla, ne pomaže mi sa detetom već ga čuva on je roditelj jednako kao ja – kaže Maša Đurić, Lunina mama.

Većina očeva u tridesetim godinama

Ipak, stereotipi i dalje postoje, ali manje kod mlađih. Većina očeva koji su preuzimali brigu o bebama lane, u tridesetim su godinama. Ta odluka se donosi lakše kada majka ima bolji i plaćeniji posao, ili kada je očev posao sigurniji. 

– Kvalitetnog radnika je danas jako teško zadržati i poslodavci muku muče sa tim i stvarno postoje kompanije koje se jako trude da naprave poslovno okruženje koje će biti podsticajno i koje će omogućiti da se zaposleni tu dobro osećaju i da ostanu, tako da kompanije uvode različite pakete podrške. Mi smo, upravo zato što smo videli da je mali broj očeva koji koriste tu mogućnost, napravili gotovu politiku za korišćenje od strane službe ljudskih resursa u kompanijam – kaže Olivera Vuković, direktorka „Sekons“ grupe za razvojnu inicijativu.

Najnaprednije Švedska i Norveška

U zemljama širom sveta prakse su različite. Najnaprednije u tom pogledu su Švedska i Norveška. Istraživanja iz tih zemalja pokazuju da su dobrobiti za očeve višestruke.

– Mi muškarci postajemo bolji ljudi kada boravimo uz dete i kada se brinemo o detetu. Poslodavci dobijaju odgovornijeg, efikasnijeg i pouzdanijeg zaposlenog. Istraživanja širom sveta pokazuju da tate kada se vrate sa roditeljskog odsustva imaju veće zalaganje na poslu, produktivniji su – kaže Miša Stojiljković, autor serijala „Tata ti si lud“.

Zahvaljujući tome manje je i nasilja u porodicama i delinkvencije, a za decu više uspeha u svim oblastima.

UDARNA VEST.rs

Share
guest
0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare