Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić gost je u „Nacionalnom dnevniku“ na televiziji Pink večeras od 18.30 časova.
Govorio je koliko je važno što je Srbija dobila super kompjuter.
„To što imamo mi ovde u Evropi imaju još Poljaci. Niko drugi, ni Bugari, ni Hrvati, niko drugi nema takvu snagu sa sertifikatom klase 4. Imamo dva, nabavili smo i treći, dolazi u maju. Sve smeštamo u Kragujevac. Verujemo da u narednom periodu možemo mnogo da napredujemo po tom pitanju“, rekao je na početku razgovora.
Moramo da idemo u korak sa vremenom, dodao je.
„Ovo mnogo košta, ali mi smo ispred naše konkurencije. 2020. smo uzeli prvi super kompjutter. Ono što je za mene važno, nadam se da će posle moje posete Kini pasti dogovori o izgradnji fabrike robota, očekujem u junu prve robote da ćemo imati“, kazao je predsednik.
„Video sam da sa robotima nema šale. Mogu da vam pomažu u svemu, imaju vojnu upotrebu značajnu. Za nas je to od izuzetnog značaja. Imam dobru vest, imamo stopu rasta ispred Litvanije, Italije, Češke. Imamo ogromnu rezervu u građevinarstvu. Mislim da ćemo izdržati da stopa bude 3 posto. To znači da možemo da računamo na povećanje penzija i plata“, rekao je predsednik.
Govorio je o gorivu i nafti.
„Mi smo druga zemlja koja je najmanje povisila cene u Evropi od kad je kriza nastala. Ljudi su mi se smejali i to dobri, misleći da sam Piroćanac i neko ko baš i ne zna šta priča. Mi smo kombinacijom mera, našim rezervama nafte i derivata, plus smanjenje akciza. Mi imamo najjeftiniji hleb u Evropi, ali ljudi to ne govore“, rekao je danas predsednik.
Vučić je danas bio i u Kragujevcu, gde su pušteni u rad novi moduli data centra, novi superkompjuter i solarni paneli.
Između ostalog je govorio o krizi u Evropi, sa energentima, ali i roku u kojem će biti održani izbori.
UDARNA VEST.rs(Telegraf.rs)