Oko 40 odsto letova danas je otkazano na pariskim aerodromima Šarl de Gol, Orli i Bove zbog štrajka francuskih kontrolora leta.
Prema saopštenju Nacionalne uprave za civilno vazduhoplovstvo, štrajk je pogodio i druge veće gradove – u Nici je otkazano 50 odsto letova, a u Marseju i Lionu 30 odsto, preneo je AP.
Uprkos unapred planiranim otkazivanjima, vlasti upozoravaju na moguća dodatna kašnjenja i gužve na svim aerodromima u zemlji.
Avio-kompanija „Rajaner“ objavila je da je prinuđena da otkaže više od 400 letova, što je uticalo na više od 70.000 putnika.
Izvršni direktor niskobudžetne kompanije, Majkl O’Liri, optužio je kontrolore letenja da „drže evropske porodice kao taoce“.
Kompanija je pozvala Evropsku uniju da reformiše pravila vazdušnog saobraćaja kako bi se izbegli ovakvi prekidi.
Štrajk predvode sindikati UNSA-ICNA i drugi, koji tvrde da nema dovoljno osoblja za rastući broj letova i da inflacija smanjuje vrednost plata.
Sindikati su ukazali na „nedostatak radne snage, koji je odgovoran za kašnjenja tokom leta“, kao i na „zastarelu opremu“ i „toksični menadžment“ koji je nespojiv sa potrebom za sigurnošću i smirenosti u ovom sektoru, ali najveći sindikat, SNCTA, ipak nije podržao štrajk.
Dodatno negodovanje izazvale su reforme koje podrazumevaju strožu kontrolu rada kontrolora.
Francuski ministar saobraćaja Filip Tabaro kritikovao je štrajk, ocenjujući ga „neprihvatljivim“, naročito zato što se poklapa sa početkom letnjeg raspusta i godišnjih odmora za mnoge porodice.
UDARNA VEST.rs(republika)