Moguća erupcija megavulkana na Aljasci
Na Aljasci je desetine mini zemljotresa registrovano u blizini megavulkana visokog oko 3.350 metara za koji stručnjaci strahuju da se „približava erupciji“.
Dejli mejl prenosi da je Vulkanska opservatorija Aljaske (AVO) zabeležila 55 zemljotresa u drugoj nedelji aprila, uključujući nekoliko „rojeva“, odćnosno višestrukih zemljotresa u brzom nizu.
Lokalni zvaničnici su naveli da je povećana seizmička aktivnost ukazuje na to da se magma diže ispod planine Spur, izazivajući pucanje okolnih stena, što dovodi do zemljotresa.
Britanski list navodi da zbog toga na brzinu ustanovljeni planovi za hitne situacije koji se odnose na više od 300.000 stanovnika grada Enkoridža.
Građani su upozoreni da naprave zalihe hrane, kao i namirnica za bebe i kućne ljubimce, jer bi erupcija vulkana mogla da poremeti lance snabdevanja i dovede do kašnjenja u isporukama robe.
Stanovnici nabavljaju u velikim količinama maske N95, galone vode i zaštitne opreme kako bi se pripremili za erupciju.
– Kada dođe do erupcije, oblak pepela bi mogao da dostigne visinu i do 15.240 metara – kazao je za Met Hejni, naučnik iz AVO za Dejli mejl.
Svaka eksplozivna epizoda koja bi proizvodila pepeo trajala bi tri do četiri sata, što bi rezultiralo time da Enkoridž i druga obližnja mesta budu zahvaćena džinovskim oblakom pepela.
Vulkanski pepeo može da iritira oči, nos i grlo, i izazove ozbiljnije zdravstvene probleme za osobe sa astmom, drugim oblicima bolesti pluća i teškim srčanim oboljenjima.
– Vulkanska aktivnost se nastavlja i karakteriše ih stalna aktivnost zemljotresa. Seizmičnost je i dalje povišena sa oko 55 zemljotresa koji su zabeleženi protekle sedmice – saopštili su iz AVO.
Seizmička aktivnost u blizini planine Spur počela je u aprilu 2024. godine, a stopa aktivnosti je početkom oktobra porasla sa prosečnih 30 nedeljno na 125, i nastavlja da raste.
Iako su nedavni zemljotresi slabiji, rojevi ukazuju na to da se pritisak povećava, pukotine se šire i magma se kreće.
Planina Spur je prošlog meseca oslobađala povišene nivoe gasa iz svog kratera na vrhu i bočnog otvora, što je pokazatelj promena unutar vulkana, kao što je voda koja se zagreva magmom duboko pod zemljom.
Dok je AVO rekao da u satelitskim podacima tokom protekle nedelje nisu otkrivene emisije sumpor-dioksida, „vremenski uslovi odnosno oblaci su sprečili pogled na vulkan veći deo nedelje“.
– AVO nastavlja da pažljivo prati aktivnost na planini Spur posmatrajući signale koji ukazuju na to da se vulkan približava erupciji – dodaje se.
Krater na vrhu vulkana nije eruptirao oko 5.000 godina, ali njegov bočni otvor, nazvan Krater Pik, poslednji put je eruptirao pre samo 30 godina.
Tokom erupcije 1992. godine, Enkoridž je bio prekriven pepelom, nebo se zamračilo usred dana, a aerodrom je bio zatvoren na 20 sati. Nešto slično se očekuje i sada, prognoziraju naučnici.
Oni su još u februaru prognozirali da će se erupcija dogoditi u narednih nekoliko nedelja ili meseci.
UDARNA VEST. RS (Kurir.rs/The Daily Mail/Preneo: N. V./Foto: Ilustracija)