SVE ŠTO TREBA DA ZNATE O PROBI MALE MATURE Ovo je spisak svih pravila, evo šta nikako ne smete da unesete i koje stvari su obavezne

Probna mala matura održava se od 22. do 30. aprila

Za pripremu, učenici imaju podršku sa sajta Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja

Probni ispit za završne razrede osnovnih škola u Srbiji održava se ovog meseca, preciznije od 22. do 30. aprila, a objavljen je detaljan podsetnik oko polaganja testa, kao i uptstvo o pravilima i ponašanju tokom samog ispita.

Podsećanja radi, pred đacima na probi male mature su tri ispita – test iz matematike, test iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, kao i test iz predmeta po izboru (biologije, geografije, istorije, fizike ili hemije).

25. april u 12 časova rezervisan je za test iz matematike, dok će se ostala dva rešavati u periodu od 22. do 30. aprila, na način i u vreme koje utvrdi škola, saopštilo je još ranije Ministarstvo prosvete.

Info kanal Moja srednja škola je danas roditeljima malih maturanata poslao podsetnik o polaganju ispita, ali i video uputstvo o pravilima i ponašanju tokom testiranja.

Najvažnije smernice

Kako je napomenuto, neophodno je da đaci u školu dođu najmanje sat vremena pre početka testa. Dakle, ako kao primer uzmemo ispit iz matematike čija je satnica poznata, učenici bi morali da stignu najkasnije oko 11 časova tog dana.

Treba napomenuti da je okupljanje ispred glavnog ulaza u školu.

Na probni završni ispit učenici obavezno moraju da ponesu đačku knjižicu koju će predati odeljenskom starešini, a za izradu testa treba im plava hemijska olovka (ključno je da ne bude takozvana piši briši hemijska), grafitna olovka i gumica, a za test iz matematike uz sve navedeno i lenjir, trougao i šestar.

Preporuka je da deca pre testa doručkuju i piju dovoljno vode, ali na ispit je poželjno i da ponesu jednu flašicu sa vodom.

U školu se ulazi organizovano, u pratnji odeljenskog starešine. Raspored sedenja u prostoriji polaganja utvrđen je jedinstvenim spiskom učenika koji je istaknut na odgovarajućem mestu u školi.

Pre ulaska u prostoriju gde se polaže ispit na posebno označenom mestu odlažu se torbe, beleške, pernice, hrana, telefoni koji moraju biti ugašeni, kalkulatore, pametne satove i druga tehnička pomagala.

Šta je zabranjeno

Na probnom završnom ispitu nije dozvoljeno korišćenje mobilnih telefona, pametnih satova, kalkulatora, beležaka, papira, niti drugih materijala koji ne spadaju u propisan pribor.

Napomenuto je da đaci tokom testa moraju da budu pažljivi, da ne ometaju rad drugih učenika, da ne prepisuju i da ne pokušavaju da se međusobno konsultuju jer će u suprotnom biti udaljeni sa ispita.

Ujedno, naglašeno je da sva pitanja učenici mogu da postave samo pre početka ispita jer ona kasnije neće biti dozvoljena.

Ključ za ispit

U video snimku je napomenuto da je od velike važnosti da učenici pažljivo pročitaju uputstva samog testa pre početka rada, a savet da odgovore prvo pišu grafitnom olovkom, pa tek na kraju plavom hemijskom.

Ovo je, kako je rečeno, izuzetno važno, jer kao što se odgovori grafitnom olovkom neće računati, neće se računati ni oni koji su prepisani hemijskom olovkom, pa čak i oni napisani u boji koja nije plava.

Preporučuje se da učenici prvo rade zadatke za koje su sigurni da znaju.

Pomenut je i obrazac koji učenici dobijaju od odeljenskog starešine, a za njega je rečeno da svaki učenik ima svoj, ali da je upotreba nalepnica koje su na njemu dozvoljena samo prema uputstvima koje će dežurni nastavnih predočiti. Nakon ispita one ostaju u školi.

Identifikacioni podaci koji se nalaze na prednjoj i zadnjoj strani testa popunjavaju se pre početka ispita. Jedan primerak je za školu, drugi za učenika.

Po završetku, učenik podiže ruku i onda će mu prići nastavnik koji će proveriti validnost, pa završiti oko nalepnica. Testovi se pregledaju u školi, a rezultati će biti objavljeni tokom naredne nedelje.

Priprema testa

Podrška učenicima, osim pripremne nastave koju organizuje škola, obezbeđena je i u vidu zbirki zadataka koje je pripremio Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.

Takođe, na sajtu Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja nalaze se testovi završnog ispita iz prethodnih godina. Učenici mogu da vežbaju i provere svoje znanje i na portalu eVežbaonica gde se nalazi više od 4.200 zadataka različite težine.

Zbirka zadataka i e-vežba sadrži i zadatke na osam jezika nacionalnih manjina (albanski, bosanski, bugarski, mađarski, rumunski, rusinski, slovački ili hrvatski) učenika koji pohađaju nastavu na jeziku i pismu nacionalne manjine.

UDARNA VEST.RS (Blic)

Share

guest
0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare