MINISTAR ĐURIĆ: Pitanje Kosova i Metohije nije samo teritorijalno, to je pitanje identiteta

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurićporučio je za televiziju TRT World na Diplomatskom forumu u Antaliji da Srbija ostaje čvrsto posvećena principima međunarodnog prava, dijalogu i mirnom rešavanju sukoba širom sveta, uz naglasak da stabilnost Balkana ne može biti izolovana od šire evropske i globalne bezbednosti.
Govoreći o dijalogu Beograda i Prištine, Đurić je poručio da Srbija ostaje čvrsto opredeljena za nastavak dijaloga pod pokroviteljstvom Evropske unije, ali da očekuje poštovanje ranije postignutih dogovora.

„Za nas, pitanje Kosova i Metohije nije samo teritorijalno – to je pitanje identiteta. To je mesto gde se nalazi sedište naše crkve, manastir Peć, koji postoji više od osam vekova i deo je UNESCO svetske baštine. Patrijarh ne može da poseti ovaj manastir. To je duboko emotivno pitanje za naš narod. Ipak, mi konstruktivno učestvujemo u dijalogu, jer želimo stabilno, sigurno i prosperitetno okruženje. Nažalost, svedoci smo jednostranih poteza vlasti u Prištini, koji vode ka ograničavanju kolektivnih političkih i kulturnih prava Srba na Kosovu. Zbog toga smo zabrinuti i zato insistiramo na sprovođenju Briselskog sporazuma“, rekao je Đurić.

On je naveo da kao ministar spoljnih poslova, učestvuje na mnogim forumima i skupovima, ali i istakao da je ovogodišnji Forum u Antaliji postavio novi standard.

„Ne samo po broju učesnika, već i po dubini i važnosti poruka koje su poslate. Govor predsednika Turske, posebno deo u kojem je naglasio potrebu da se diplomatija i dijalog ponovo uspostave kao glavno sredstvo rešavanja sve većeg broja međunarodnih kriza, bio je snažan podsticaj u pravcu koji i mi podržavamo“, rekao je Đurić.

Govoreći o ratu u Ukrajini, Đurić je istakao da Srbija, kao zemlja sa bolnim iskustvom sukoba iz devedesetih, saoseća sa žrtvama i podržava diplomatski pristup rešenju. On je takođe istakao da Srbija podržava svaki napor ka miru, te podsetio da je Beograd ponudio da bude domaćin dijaloga između strana.

„Dolazim iz regiona u kojem su sećanja na sličan sukob još uvek sveža. Bolno je posmatrati kako patnje traju već četvrtu godinu, i to na najstrašniji i najintenzivniji način. Srbija zagovara diplomatsko rešenje – rešenje koje mora biti utemeljeno na međunarodnom pravu. Predsednik Vučić je još početkom godine ponudio da Beograd bude domaćin bilo kakvog dijaloga između zaraćenih strana, jer verujemo da možemo doprineti miru. Smatramo da je to i naš vitalni interes – kako humanitarni, tako i bezbednosni i ekonomski – jer Balkan je udaljen svega nekoliko stotina milja od prve linije fronta“, rekao je.

Đurić se osvrnuo i na sukob u Gazi, ističući da Srbija aktivno prati situaciju i preduzima korake da pomogne, uključujući i napore za oslobađanje državljanina Srbije koji je među taocima.

„Alon Ohel je kidnapovan 7. oktobra prošle godine. On je i državljanin Srbije i Izraela, njegov deda je iz Novog Sada, i on je moj rođak. Alon je civil, umetnik, pijanista, koji nije učestvovao u vojnim aktivnostima. Nažalost, uhvaćen je u tragičnom spletu okolnosti. Ovom prilikom apelujem na njegovo hitno oslobađanje. Srbija je poslala humanitarnu pomoć stanovnicima Gaze i čvrsto verujemo da je krajnje vreme da se diplomatija vrati u centar rešavanja ovog pitanja – jer, iako ima mnogo razgovora, sada su nam preko potrebni konkretni rezultati“, naglasio je Đurić.

Na pitanje kako građani Srbije gledaju na ovaj sukob, Đurić je odgovorio da narod Srbije želi mir i da to potvrđuju i konkretne akcije Srbije na međunarodnom planu.

„Srbija učestvuje u mirovnoj misiji UNIFIL u Libanu, sa oko 200 vojnika raspoređenih duž reke Litani. To pokazuje našu posvećenost miru i stabilnosti, čak i ako nismo velika zemlja. Naravno da smo zabrinuti za bezbednost naših vojnika, kao i za sve mirovnjake. Oni koji rade na uspostavljanju mira ne smeju biti dovedeni u opasnost“, rekao je ministar.

Na temu energetike, Đurić je istakao napore Srbije da osigura energetsku bezbednost, uključujući strateški sporazum sa SAD i dobre odnose sa Azerbejdžanom, Turskom i Rusijom. Dodao je da Srbija razgovara sa svim partnerima kako bi se izbegli negativni efekti sankcija po građane.

„Prošlog septembra sam u Vašingtonu potpisao sporazum o strateškom partnerstvu sa Sjedinjenim Državama u oblasti energetike. Osim toga, imamo odličnu saradnju sa Azerbejdžanom, Turskom i drugim zemljama. Naravno, tu je i tradicionalna saradnja sa Rusijom, koja je vlasnik NIS-a. Vršimo razgovore sa svim akterima kako bi se osiguralo da građani ne osete posledice sankcija, koje – kako navode oni koji ih uvode – nisu namenjene da pogađaju običan narod. Naša obaveza je da zaštitimo naše građane i obezbedimo stabilno snabdevanje energentima“, poručio je.

Na kraju, Đurić je govorio i o odnosima sa Sjedinjenim Američkim Državama, uz ocenu da bi administracija Donalda Trampa, ukoliko se vrati na vlast, mogla doneti novu pozitivnu dinamiku.

„Donald Tramp je najpopularniji zapadni političar u Srbiji. To nije ideološki motivisano – i levo orijentisani građani i desnica u Srbiji vide u Trampu potencijal za resetovanje odnosa sa SAD. Za razliku od devedesetih, danas imamo mnogo stabilnije odnose i već smo započeli strateški dijalog sa Sjedinjenim Državama. Voleli bismo da u narednom periodu ti odnosi postanu još sadržajniji i snažniji“, zaključio je Đurić.

UDARNA VEST.rs(Kurir.rs/TRT World/Kosovo online

Share

guest
0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare