Na izborima 2. juna imaćemo situaciju da glasanje neće biti održano u celoj zemlji, već u 89 gradova i opština među kojima je i Beograd. Kako će jedan deo građana Srbije na birališta, dok će druge zaobići ova građanska dužnost, pitanje je da li izborna tišina koja počinje noćas u ponoć, važi samo u onim gradovima gde se ide na izbore ili ipak u celoj zemlji?
– Iz odredbi zakona se zaključuje da se tišina odnosi na sve, jer su mediji dostupni u svim lokalnim sredinama – objašnjava Bojan Klačar, izvršni direktor Cesida.
Šta kaže zakon?
„Zabranjeno je 48 časova pre dana glasanja i na dan glasanja do zatvaranja biračkih mesta da se u medijima i na javnim skupovima objavljuju procene rezultata izbora, javno predstavljaju kandidati na izborima i njihovi izborni programi i pozivaju birači da glasaju, odnosno da ne glasaju za određene izborne liste“.
Kako se dalje objašnjava, pod medijem se u smislu ovog zakona podrazumevaju dnevne i periodične novine, servis novinske agencije, radio-program i televizijski program i elektronska izdanja tih medija, kao i samostalna elektronska izdanja (uređivački oblikovane internet stranice ili internet portali), a koji su registrovani u Registru medija, u -skladu sa zakonom.
Tišina (ni)je prevaziđena?
Stvarnost je ipak drugačija: u periodu izborne tišine kampanja se u potpunosti seli sa televizije, radija, štampanih medija i internet portala na društvene mreže.
Pred svake izbore se zato javlja ista nedoumica – da li je izborna tišina prevaziđena – a Klačar je ranije je za „Blic“ rekao da bi vreme trajanja tišine trebalo skratiti, ali i drugačije regulisati sankcije.
– Ne bih rekao da je izborna tišina prevaziđena, ali mislim da bi trebalo da se skrati, i da bi u tom periodu, kad ona traje, trebalo da bude uvedena efektivna kontrola ko je krši. Shodno tome, i sankcije bi trebalo da budu odgovarajuće ali i da se propisuju. Mislim da kao društvo još nismo spremni za njeno ukidanje – smatra on.
Što se tiče dužine trajanja, dodaje on, bilo bi dobro da traje subotu i nedelju.
– Sadašnje dužina je preterana u vreme socijalnih mreža, i svih mogućih alata kojima može da se komunicira – kaže on.
Novčane kazne do 600.000 dinara
Novčana kazna za kršenje izborne tišine iznosi od 100.000 do 600.000 dinara za pravno lice, prema članu 170 Zakona o izboru narodnih poslanika. Kazna za odgovorno lice u mediju iznosi od 20.000 do 150.000 dinara dok se fizičko lice sankcioniše sa 10.000 do 40.000 dinara.
UDARNA VEST.rs (Blic)