„OD MALENA SAM ZNAO DA SAM DRUGAČIJI“ Ispovest Valerijana, nebinarne osobe u Srbiji: „Zbog moje različitosti BILI SU NASILNI PREMA MENI“

Nebinarni ljudi se ne identifikuju ni kao muškarci ni kao žene, već se nalaze u spektru između, te se i jezičko rešenje teško pronalazi. Valerijan je jedna od nebinarnih osoba u Srbiji i kako je priznao, od malena se osećao drugačije. Danas studira medicinu, bavi se plesom i sam kroji i šije svoju odeću. U „Jutro na Blic“ kaže da jeste bio žrtva nasilja i da mu se možemo obraćati i u muškom i u ženskom rodu.

– Kako je tema nasilja i u školama i među decom, ja sam bio svestan svoje nebinarnosti već sa 4, 5, 6 godina kada sam morao da potisnem svoj pravi identite. Dok ja nisam razmišljao o svojoj seksulanosti, deca su prepoznala da kod mene ima nešto drugačije, pa sam bio sam na udaru izrugivanja – kaže Valerijan.

Kako ističe, fizičkih napada nije bilo, ali je verbalno bilo prisutno uvek i što je bio stariji, samo se pojačavalo. 

– Nije bilo fizičkih napada, ali se ono što sam doživljavao kao dete odrazilo na moju psihu, ali što sam bio stariji,to je bio sve veći i veći stepen nasilja – kaže Valerijan u „Jutro na Blic“.

Od kada se pre godinu dana deklarisao kao nebinarna osoba, mnogo mu je lakše.

– Meni je lakše, jer imam mnogo vremena da poradim na tome ko sam. Imao sam priliku da se oslobodin onoga što su me drugi ubedili da jesam – kaže Valerijan.

Ističe da smatra da mi živimo u jako konzervativnom društvu u svaka razlika gleda se kao negativna.

Ne mora svako ko ima predrasude da bude nasilan

U „Jutro na Blic“ Ana Dimitrijević iz Foruma beogradskih gimnazija i Biljana Ćulafić, psihoterapeut kažu da postoji utisak da su deca danas surovija, ali da iako imaju predrasude prema različitosti, ne znači da će biti nasilni prema osobi koja je različita.

 Predrasude postoje u startu, bez toga da poznajete nekoga. U školama jako radimo na tome kako bismo deci poslali poruku – dugačiji sam, pa šta. Kod nas u školi može povod za nasilje biti okidač različitost, ali to zavisi i od psihičkog stanja osobe. Ne znači da će svako ko ima predrasude dići ruku na nekoga ko je različit – kaže Ana Dimirijević.

Psihoterapeutkinja Biljana Ćulafić ističe da se predrasude formiraju još u najmlađem dobu, ai i da samo 20 odsto porodica danas ima siguran način povezivanja.

UDARBA VEST.rs (Blic)

Share

guest
0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare