Nikola Sarkozi ide na suđenje zbog primanja ilegalnih sredstava od libijskog diktatora Moamera Gadafija za finansiranje predsedničke kampanje 2007. godine
Sud će ispitati optužbe o „paktu korupcije“ između Sarkozija i bivšog libijskog režima
Bivši francuski predsednik Nikola Sarkozi danas ide na suđenje u vezi sa najvećim političkim finansijskim skandalom u modernoj istoriji Francuske, na kom se tereti da je primio milione evra ilegalnih sredstava za finansiranje svoje predsedničke kampanje od režima pokojnog libijskog diktatora Moamera Gadafija.
Istorijsko suđenje bivšem predsedniku Nikoli Sarkoziju i još 12 osoba – uključujući tri bivša ministra – za kriminalnu zaveru i primanje sredstava od stranog diktatora Moamera Gadafija u velikim razmerama, preti da dodatno naruši već nisko poverenje birača u političku elitu Francuske.
Nakon desetogodišnje antikorupcijske istrage, sud će ispitati optužbe o onome što su istražni sudije nazvali „paktom korupcije“ između Sarkozija i libijskog režima, u kojem su posrednici navodno dostavljali kofere pune gotovine u zgrade ministarstava u Parizu kako bi nezakonito finansirali njegovu uspešnu predsedničku kampanju 2007. godine.
Sud će takođe razmatrati da li je, u zamenu za finansiranje njegove predsedničke kampanje, libijski režim tražio diplomatske, pravne i poslovne usluge.
Šta je Gadafi tražio od Sarkozija u zamenu za milione?
Jedan od navodnih zahteva odnosio se na Abdulaha el Senusija, Gadafijevog šefa špijunaže. El Senusi je bio osuđen u odsustvu na doživotni zatvor u Francuskoj 1999. godine zbog svoje uloge u bombardovanju aviona kompanije UTA iznad Nigera 1989. godine, pri čemu je poginulo 170 ljudi. Sud će razmatrati navode o tome da je libijski režim tražio od Sarkozijevog okruženja da ukine međunarodnu poternicu Francuske protiv Senusija.
Advokatica Laura Hajnih, koja zastupa 15 rođaka žrtava bombardovanja aviona UTA, izjavila je da će njeni klijenti svedočiti o šoku kada su saznali da bi „hapšenje osobe koja je ubila njihove članove porodice“ moglo biti „predmet razmene za novac“. Prema njenim rečima, navodni korupcionaški pakt znači da je „novac koji je Nikola Sarkozi koristio za svoju izbornu kampanju 2007. bio okaljan krvlju ovih porodica“.
Nikola Sarkozi, koji je bio predsednik od 2007. do 2012. godine, negirao je bilo kakvu krivicu u ovom slučaju.
Tromesečno suđenje će se baviti složenim odnosom Sarkozija i Gadafija, autokratskog libijskog lidera čija je brutalna 41-godišnja vladavina bila obeležena kršenjima ljudskih prava i vezama sa terorizmom, uključujući bombardovanje Pan Am leta 103 iznad Lokerbieja u Škotskoj 1988. godine.
Povezane optužbe i skandali
Ako bude osuđen za korupciju, Sarkozi bi mogao da dobije kaznu zatvora do 10 godina, zajedno s Klodom Geanom, bivšim generalnim sekretarom Jelisejske palate i ministrom unutrašnjih poslova, i Brisom Ortefeom, bliskim saveznikom koji je takođe bio ministar unutrašnjih poslova. Svi oni negiraju krivicu.
Takođe. na suđenju je i bivši ministar budžeta Erik Verta, sada poslanik stranke predsednika Emanuela Makrona. I on negira krivicu.
U martu 2011. godine, Gadafijev sin Seif al-Islam izjavio je za Juronjuz: „Sarkozi mora da vrati novac koji je primio od Libije za finansiranje svoje izborne kampanje. Mi smo finansirali njegovu kampanju i imamo dokaze za to.“
Iz organizacije koja se bori protiv korupcije Šerpa, koja učestvuje u suđenju, istakli su: „Ovaj slučaj jasno pokazuje kako izgleda transnacionalna korupcija i kakve posledice ima, posebno na civilno stanovništvo, kao što je libijsko, jer se ovde radi o proneveri javnog novca Libije.„
Za šta je Sarkozi već osuđen?
Sarkozi već ima dve sudske presude. Prošlog meseca, najviši sud u Francuskoj potvrdio je presudu za korupciju i trgovinu uticajem zbog pokušaja da ilegalno obezbedi povlastice od sudije. Naređeno mu je nošenje nanogice na godinu dana, što je presedan za bivšeg šefa države. Tu presudu je osporio pred Evropskim sudom za ljudska prava.
U odvojenom suđenju, Sarkozi je osuđen za skrivanje ilegalnog prekoračenja budžeta tokom predsedničkih izbora 2012. godine, koje je izgubio od socijalističkog kandidata Fransoe Olanda. Na tu presudu se žalio.
Društveni uticaj
Novinar Fabrice Arfi, koji je prvi razotkrio ovu aferu 2011. godine, izjavio je da razmere optužbi za korupciju u slučaju Libije predstavljaju „električni šok“ za francusko društvo. „Ugled Francuske je na kocki,“ rekao je. „Ljudi će otkriti kompromitujuće ponašanje bivšeg predsednika i njegovog tima sa strašnim diktatorom na diplomatskom, ekonomskom, pravnom i finansijskom nivou.“