Miletić jasno poručuje – Opasna je atmosfera autodestrukcije
Opšta hajka i histerija koja je nastala posle tragedije u Novom Sadu kad je u rušenju nadstrešnice železničke stanice poginulo 14 osoba, nažalost, ugrozila je čak i EXPO 2027, najznačajniji projekat Srbije u novijoj istoriji.
Umesto da to bude naša najveća šansa za skok u budućnost i nastavak razvoja zemlje, postoji opasnost da se više niko neće usuđivati da potpiše bilo kakav papir u vezi s ovim projektom kako bi izbegao bilo kakvu odgovornost u budućnosti.
NE BOJI SE HISTERIJE
Politički analitičar Dejan Miletić za Srpski telegraf kaže da je ova situacija vrlo opasna jer izaziva podozrenje po raznim aspektima, kako u infrastrukturne objekte koji se grade u Srbiji tako i u EXPO.
– Sve se radi u tom kontekstu da se uruši institucionalno poverenje, stvara se atmosfera autodestrukcije. To je segment delovanja jednog dela opozicije koji ne bira sredstva da uruši pozicije Srbije. Da se tako nešto ne bi desilo, važno je kako će država sada reagovati. Da li će institucije na pravi način reagovati i pokazati da odgovornost mora još da se podigne i da za greške mora da se odgovora, da svako ponese svoj teret – navodi Miletić.
Saša Milovanović, direktor Srpskog telegrafa, rekao je juče da je, osim EXPO, ugrožen čak i projekat beogradskog metroa.
– Predsednik Aleksandar Vučić je očajan zbog toga. Sve informacije će prikupljati do ponedeljka, pa će onda javnosti reći šta se dešava i da li ćemo možda morati da odustanemo od EXPO. Naša je sreća što imamo predsednika koji ne podleže pritiscima i hajkama, koji je u neku ruku blag, ali i strog u smislu odgovornosti, i racionalno sagledava stvari – rekao je Milovanović.
Odbrana nacističkog mosta
Direktor Srpskog telegrafa je rekao da svi imaju pravo da traže odgovornosti iako je i sam predsednik to prvi javno tražio:
– Imate protest da se ne ruši stari, raspali nacistički most „Princ Eugen“. Za to što se ruši most koji već nije bezbedan za saobraćaj kriv je Vučić. Da, nedajbože, padne taj most i pogine 100 ljudi, naravno, opet bi bio kriv Vučić.
– Mogu misliti kakva bi hajka nastala i na inženjere, arhitekte, komoru inženjera da je, nekim slučajem, na čelu države neko ko se uplaši histerije. Hapsili bi redom ljude kao u „Sablji“ onomad, i koga treba i koga ne treba. – dodao je direktor Srpskog telegrafa.
STARA GREŠKA
Rekao je i da ima izbegavanja krivice, ali da će neko odgovarati, kao i da smo svi mi odgovorni što se 60 godina ništa nije uradilo i što je nadstrešnica projektovana na sajle koje će jednom korodirati:
– Teške betonske grede su se kačile o zategu, koja se ankerovala za krov. U svakom smislu je to loše urađeno, a te 1968. bilo je remek-delo i jedna od najlepših zgrada u Jugoslaviji.
Slučaj „Đenova“
Podsetimo, tragedije slične novosadskom događaju se događaju širom sveta, a jedna od najtežih je bila u blizini Đenove 2018, kada se srušio nadvožnjak u blizini i kada je poginulo 37, a povređeno 18 ljudi.
Za razliku od Srbije, nije bilo protesta i optuživanja vlasti za ovu nesreću, već je sprovedena istraga, koja je utvrdila da je u pitanju bio ljudski nemar, odnosno da je kriva firma koja je održavala auto-put. U Italiji se, inače, desilo nekoliko sličnih tragedija sa desetinama žrtava.
UDARNA VEST.rs(republika)