Od svih dokumenata izdvajaju se četiri koja bi mogla da usmere našu zemlju u narednom periodu, a analitičari ocenjuju da je podjednako bitan i politički i ekonomski aspekt posete Đinpinga.
Srbija i Kina potpisali su ukupno 28 sporazuma i jednu izjavu tokom dvodnevnog boravka kineskog predsednika Si Đinpinga u Beogradu. Od svih dokumenata izdvajaju se četiri koja bi mogla da usmere našu zemlju u narednom periodu, a analitičari ocenjuju da je podjednako bitan i politički i ekonomski aspekt posete Đinpinga.
Nakon svečanog dočeka predsednik Aleksandar Vučić i Đinping su u Palati Srbija potpisali zajedničku izjavu dve zemlje o produbljivanju i podizanju sveobuhvatnog strateškog partnerstva i izgradnji zajednice Srbije i Kine sa zajedničkom budućnošću u novoj eri.
Pored te izjave za Srbiju je posebno bitno da je sa Kinom napravila tri sporazuma:
o carinama i trgovinskoj razmeni
o pomoći i učešću Kine u Ekspu 2027
o poštovanju teritorijalnog integriteta (Tajvan je Kina, Kosovo je Srbija)
„Srbija je okosnica kineske politike koja nije zasnovana na uslovljavanju“
Diplomata Zoran Milivojević ističe za „Blic“da je podjednako važan i politički i ekonomski aspekt posete Sija Đinpinga Srbiji.
– Sve što je ostvareno na političkom planu između dve zemlje je preduslov za ekonomsku saradnju. Za Kinu je strašno važno poverenje. A Srbija je prva zemlja u centralnoj i južnoj Evropi sa kojom je Kina potpisala, prvo, sporazum o sveobuhvatnom strateškom odnosu, a sada o zajedničkoj budućnosti. To je novina u pristupu Kine jer se novim sporazumom produbljuje strateško partnerstvo u gotovo svim aspektima života uključujući i kulturu, sport… – navodi Milivojević.
Kako kaže, Kina i Srbija dele iste stavove i principe zbog čega su izgradili uzajamno poverenje.
– Obe države se zalažu za reafirmaciju povelje Ujedinjenih nacija. Srbija je izvor Kine u centralnoj i južnoj Evropi preko koje promoviše kineske principe u globalnim odnosima i odnosima između država zasnovane na poštovanju nezavisnosti, vojne neutralnosti, državnih i nacionalnih interesa i ravnopravnoj saradnji. Srbija je okosnica te kineske globalne politike koja nije zasnovana na ograničenjima i uslovljavanju i to je za našu državu najbitnije – ocenjuje Milivojević.
„Kina je spremna da štiti srpske interese na međunarodnom planu“
Naš sagovornik dodaje da su Kina i Srbija na istoj poziciji i u vezi sa pitanjem Kosova i Metohije.
– Kina se zalaže za multipolarni svet i spremna je da štiti srpske interese na međunarodnom planu što je ključno za nas. S tim što ne treba očekivati da Kina sad ulazi i u temu kao što je, recimo, Rezolucija o Srebrenici. Sigurno neće glasati za tu rezoluciju, a sad da li će biti uzdržana ili protiv to ostaje da se vidi – kaže Milivojević.
Iskusni diplomata primećuje da Srbiji indirektno odgovara aktuelna evropska turneja Sija Đinpinga.
– Predsednik Kine je bio u Francuskoj i Srbiji odakle je otišao u Mađarsku. Sve te posete idu na ruku Srbiji pošto naša zemlja ima najbolji dijalog sa Francuskom kada se uzmu u obzir velike EU sile dok sa Mađarskom gaji najbolje odnose od svih zemalja u regionu. Sa Mađarskom Kina sarađuje preko inicijative „Pojas i put“ i infrastrukture. Preko Francuske Kina želi saradnju sa EU zasnovanu na autonomiji. Sve se to uklapa i u interese Srbije – zaključuje Milivojević.
Od 1. jula moći ćemo da izvozimo u Kinu bez carine
Kada je reč o ekonomskim pogodnostima posete Si Đinpinga za našu zemlju svakako je najznačajnija najava da će se kinesko tržište „otvoriti“ za srpske proizvode.
Vučić je poručio da će samo ugovor o slobodnoj trgovini sa Kinom „doneti našim poljoprivrednicima sigurnost od izvoza goveđeg mesa“.
– A već od 1. jula od jabuka, srpske šljive, borovnice i mnoge druge proizvode do toga da ćemo i našu rakiju i naše vino moći da izvozimo na ogromno tržište. A tarife za sve druge su između 38 i 62 posto, za nas iz Srbije neće biti tarifa. Pogledajte kolika je to prednost i pogledajte šta to znači za našu zemlju – naveo je Vučić na svečanom dočeku.
„Dobio sam uverenja da će Kina podržati Expo“
Predsednik Srbije je nakon sastanka sa Đinpingom dodao da su otvorili nekoliko tema.
– Razgovarali smo i ja sam izneo nekoliko molbi predsedniku Siju, govorili smo o slobodnoj trgovini, nauci, inovacijama, veštačkoj inteligenciji, energetici, putnoj infrastrukturi, avio-linijama, o EXPO pre svega i dobio sam uverenja da će Kina svojim znanjem i iskustvom podržati EXPO. Gotovo sve teme smo pokrenuli- rekao je Vučić.
„Tajvan je Kina, Kosovo je Srbija“
Kako je dodao, odnosi dveju zemalja sa strateškog partnerstva idu na viši nivo, na nivo zajedničke budućnosti i da Beograd i Peking „pišu istoriju“.
– Za nekoliko godina setićemo se ovog dana i setiti se da smo ispisali budućnost. Predsednik Si i Kina su nama iskreni prijatelji. I zato uvek na svakom mestu kažemo: da, Tajvan je Kina. Tako isto i oni kažu da poštuju naš teritorijalni integritet – poručio je Vučić.
Đinping: Političko poverenje čvrsto kao stena
Si Đinping je kazao da Kina i Srbija uživaju političko poverenja koje je čvrsto kao stena, i da čelično prijateljstvo sve više jača.
– Veoma mi je drago što sam došao u državnu posetu, drugu po redu posetu prelepoj zemlji. Zaista mogu da osetim gostoprimstvo vaše zemlje i između dobrih prijatelja uvek treba da bude više razmena, više interakcije. Ja sam zaista duboko bio impresioniran sastankom i okupljanjem sa srpskim narodom – rekao je Đinping.
UDARNA VEST.rs(republika)